Aktualności

Co zrobić z opadłymi suchymi liśćmi w ogrodzie? 12 października, 2018

Czy można palić ognisko we własnym ogrodzie i czy spalanie suchych liści jest legalne?

Do niedawna widok ogniska towarzyszącego pracom porządkowym w ogrodzie był bardzo częstym widokiem. Zgodnie jednak ze zmianami w prawie palenie odpadów zielonych jest nielegalne (art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach). Odpady te zaliczone są do grupy odpadów selektywnego zbierania. Obowiązkiem ich odbioru w okresie wegetacji roślin zostały obarczone gminy.

Suche liście w ogrodzie. Co z nimi zrobić?
Co zrobić z suchymi liśćmi w ogrodzie?

Co zrobić z opadłymi suchymi liśćmi w ogrodzie?

Liście zebrane w ogrodzie możemy wykorzystać do okrywania roślin wrażliwych na niskie temperatury w zimie. Suche liście będą również przydatne do ściółkowania wokół pni drzew zimozielonych. Główną jednak metodą na ich zagospodarowanie, może być kompostowanie. Uzyskany w ten sposób w pełni naturalny kompost będzie z pewnością przydatny w wiosennych pracach ogrodowych.

Czy ognisko w ogrodzie jest legalne?

Obecnie nie istnieje przepis prawny, który by zakazywał rozpalania ogniska na własnej posesji, czy też w ogrodzie. Występuje jednak szereg obostrzeń takich jak właśnie nie spalanie odpadów, zachowania odpowiedniej odległości od materiałów palnych oraz granicy działki sąsiedniej, czy też granicy lasu. Powinniśmy się tu kierować zasadą dobra sąsiedzkiego i do palenia ogniska używać suche drewna, które nie emituje zbyt dużej ilości dymu.

Przeczytaj również:
Zima w ogrodzie. Jak przygotować ogród do zimy?
Początek nowego sezonu. Prace w ogrodzie na wiosnę.

Ognisko w ogrodzie. Czy jest legalne?